A Coaching Team szakmai közössége minden évben díjazza azokat a 40 év alatti vezetőket, akik nemcsak szakterületen alkotnak kiemelkedőt és a rájuk bízott csapat menedzselésében tűnnek ki, hanem újító szellemiséggel, innovatív módszerekkel tevékenykednek. Idén a Vas Megyei Önkormányzati Hivatal vezetőjét, a 31 éves Balázsy Pétert választották az Év Fiatal Vezetőjének, akivel beszélgetve kiderült, hogy az államigazgatás nem is olyan unalmas szürke zóna, mint azt sokan képzelik.
***
A nagyközönség talán azt sem tudja igazán, mivel foglalkozik egy megyei jegyző. Hogy kell elképzelni a munkáját?
Megyei jegyzőként a Vas Megyei Önkormányzati Hivatal és a Vas Megyei Területi Választási Iroda vezetője vagyok. Utóbbi szervezi megyei szinten a választásokat: négyévente az országgyűlési, ötévente az EP- és az önkormányzati választásokat, illetve a felmerülő időközi választásokat. A megyei hivatalnál pedig főként területfejlesztéssel és vidékfejlesztéssel foglalkozunk. Az ún. Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) mintegy 22 milliárd forintos Vas megyei keretének előkészítésével és az egyes projektek végrehajtásával kapcsolatos munkákat végezzük. Többek között bölcsődéket, óvodákat, iskolákat újítunk fel, ipari parkokat, helyi piacokat, orvosi rendelőket és egészségházakat építünk és újítunk meg Vas megyében, de mintegy 2 milliárd forint értékben foglalkoztatási projekteket is megvalósítunk. Emellett a hivatal vezetőként és partnerként több határon átnyúló és transznacionális projektben vesz részt, amelyek főleg turisztikai, kulturális örökségvédelmi és munkaerő-piaci témákban.
Nem szokványos forgatókönyv, hogy egy Európai Parlamentet is megjárt jogász végül vidéken képzelje el az életútját. Mi motiválta a Szombathelyre való hazatérésben?
Egyetemistaként először ügyvéd, majd később „brüsszeli eurokrata” szerettem volna lenni. Az egyetemi évek alatt a Hallgatói Önkormányzat elnökhelyettese voltam, de tapasztalatokat szereztem a magyar és az Európai Parlament gyakornokaként is. A soros magyar elnökség idején, 2011-ben újra Brüsszelben találtam magam, ahol nagyon sok értékes emberrel találkoztam, máig tartó szakmai kapcsolatokat és barátságokat köszönhetek az ott töltött időnek. Úgy gondoltam azonban, hogy nekem otthon van dolgom, így első lépésben jó kompromisszumnak tűnt Budapest és az ügyvédi pálya, aztán rövid idő alatt rájöttem, hogy szívesebben dolgoznék a szülővárosomban, így 2012 elején már Szombathelyen, a helyi egyetem óraadójaként, valamint a Vas Megyei Kormányhivatalban a vezetők közvetlen munkatársaként dolgoztam. Ahogy a pályázat részét képező motivációs levélben is fogalmaztam: egész életemben az a gondolat vezérelt, hogy
felelősséggel tartozunk azért a közösségért, ahonnét származunk,